BIO

DJ (w swojej karierze zagrał już ponad 2000 imprez), muzyk, grafik, twórca wizualizacji, teledysków i filmów. Syn znanego pisarza science-fiction Jerzego Lipki. Swoją działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 90.

Poniżej opis poczynań Cpt. Sparkiego przez ostatnich 20 lat w kolejności od najnowszych do najstarszych. Najpierw jednak łamiąc tą chronologię parę słów o SOUL SERVICE –  kolektywie DJskim w którym działa od 15 lat.

SOUL SERVICE

W 2005 roku Cpt. Sparky wraz z trzema DJami: Papa Zurą, Burnem Reynoldsem i Mistim zakłada Soul Service – team DJski mający na celu wspólne promowanie ulubionych gatunków muzycznych: funka i soulu w klubach w Polsce. Dzięki współpracy z Polskimi Nagraniami działalność ta zaowocowała wydaniem serii 4 składanek Polish Funk oraz składanek Why Not Samba, Off Season i Strange Weekend z polską muzyką funkową i groovową z czasów PRL. Kompilacje te wydane były też na płytach winylowych. Michał Lipka jest też autorem oprawy graficznej tych kompilacji (oprócz Off Season i Strange Weekend). Soul Service prężnie działa do tej pory – (więcej o Soul Service dowiesz się tutaj).

SOUL SERVICE - kompilacje (CD & VINYL)

AUTORSKIE KOMPILACJE CPT. SPARKY
we współpracy z POLSKIMI NAGRANIAMI

Współpraca z Polskimi Nagraniami zaowocowała także wydaniem autorskich kompilacji Cpt. Sparky’ego.

We Pay Respekt” (także na winylu). Aretha Franklin śpiewała „All a’m askin’ is a little respect). Tą płyta oddajemy szacunek Jej i innym wielkim Artystom, których nie nie uznająca granic, ponadczasowa muzyka, przeniknęła przez Żelazną Kurtynę, inspirując polskich muzyków do ich własnej twórczości. Ta płyta jest też oddaniem hołdu polskim Artystom, którzy w niełatwych czasach PRL inspirowali się „zachodnią muzyką” wbrew naciskom komunistycznych władz.

Drugą kompilacją jest „Fly Me to Brazil” (wydanej tylko na CD już przez Warner Bros. Polska i Instytut Adama Mickiewicza) z polską muzyką zainspirowaną bossa-novą i sambą. Michał Lipka jest autorem oprawy graficznej tych kompilacji.

2017 rok – Cpt. Sparky tworzy swój vlog na YouTube „Why Vinyl?”. Jest to cykl krótkich filmów, w których Michał przedstawia swoją pasję i miłość do płyt winylowych i dobrej muzyki. W tym vlogu Michał spotyka się też z innymi DJami i kolekcjonerami płyt z Polski i całego świata i rozmawia o ich i pasji do muzyki i kolekcjach płyt winylowych. Sparky dzieli się też swoimi sposobami na budowanie setów imprezowych oraz filozofią stojącą za zawodem DJa i kolekcjonera winyli. (tu znajdziesz odcinki „Why Vinyl?”)

W trakcie swojej dwudziestoletniej kariery Djskiej Cpt. Sparky prowadzi(ł) szereg audycji radiowych w różnych radiostacjach. Dwie z nich w Roxy.fm i Chillizet były to audycje autorskie kolektywu Soul Service. W radiu Kampus Kapitan prowadził swoją audycję autorską na samym początku istnienia stacji. A potem w 2014 raoku wraz z Ojcem Karolem prowadził śmiechowisko „Czeplin i Czaplin”.

Obecnie Kapitan Sparky ma swoją audycję autorską w Radiospacji pt. „Ludożerstrwo w Rakietach”. Poniżej linki do archiwalnych audycji.

W 2017 roku Cpt. Sparky wznawia cykl imprez Jazz Mess – z jazzem do tańca w Warszawskim klubie 12on14. Przez całe wakacje, w każdy weekend zapraszał na jazzowe potańcówki. Obecnie sporadycznie imprezy Jazz Mess z jazzem do tańca Sparky prowadzi w Spatifie i innych klubach. Poniżej fragment imprezy Jazz Mess z 2018 roku z klubu spatif. Na instrumentach dętych bracia Gańko

W 2016 roku Cpt. Sparky współpracuje ze Staszkiem Trzcińskim nad autorską DJską oprawą muzyczną weekendów w Warszawskiej Hali Koszyki. Regularnie, co weekend, grywa tam sety z pozostałymi DJami Soul Service oraz z muzykami na żywo.

W 2015 roku Cpt. Sparky realizuje wraz z Ojcem Karolem i DJ Spike koncert jubileuszowy Stołecznej Estrady.  Do współpracy zaprosili Urszulę DudziakHalinę Frąckowiak i Anię Rusowicz z towarzyszeniem sekcji dętej w składzie Marcin Gańko i Piotr „Ziarek” Ziarkiewicz oraz Jarka „Shambalaya” Kulika – instrumenty perkusyjne. Jako połączone siły Soul Service & Break da Funk zmiksowali na żywo 18 kultowych utworów, a wśród nich: „Luciola” zespołu Manam, „Tak tak, to ja” Obywatela GC czy „Sen o Warszawie” Czesława Niemena. Ten występ był niepowtarzalnym spotkaniem tradycji z nowoczesnością w soulowo-funkowej estetyce zagrany dla 20.000 widzów na imprezie Wianki nad Wisłą 2015. Dodatkową atrakcją byli tancerze grupy Break Da Funk oraz Mateusza Polita zaproszeni do tego widowiska.

W 2011 roku Cpt. Sparky rozpoczął cykl imprez Jazz Mess w Warszawskim klubie Tygmont. Od tego czasu współpracuje ze studiem tańca Swing Out i wspólnie robią cykl imprez „Zakochaj się w Swingu” promujących taneczny styl Lindy Hop i muzykę swingową.

Cpt. Sparky przez ponad 20 lat swojej DJskiej kariery grał również w wielu klubach za granicą m. in.: Unique Club (Duseldorf), Zapata (Stuttgart), Depot (Tubingen), Cafe im Kunstverein (Frankfurt), Graviti (Wilno), Bunker (Minsk), Kraftwerk i Ventil (Szwajcaria), Ancien Cinema (Luxemburg), Soul Club (Tel Aviv), Bass Club (Jerozolima), Jazz Cafe (Londyn), Birdyard (Birmingham), Bohannon (Berlin), Mandarin Kasino (Hamburg) oraz w Szanghaju, Tokyo i innych miejscach na świecie.

KOMPILACJE MAGAZYNU VIVA!

W 2005 i 2006 roku Cpt. Sparky tworzy dwie kompilacje „Viva! Party zone” i „Viva! La Musica” z muzyką klubową dla wydawnictw EMI i Sony.

W 2005 roku Cpt. Sparky został kierownikiem artystycznym Warszawskiego klubu Paprotka. Regularnie zapraszał tam wielu znanych DJi i artystów z całego świata jak: Montefiori Coctail, DJ Shepdog, Frank Popp, Slope, Ursula 1000, Makka aka Beathoven, Eddie Piller, Henry Storch, Smoove. W klubie tym był też autorem wizualizacji i oprawy graficznej. Wydawał też klubową gazetką informującą o imprezach i edukującą klubowiczów o różnych muzycznych tematach.

W 2005 roku wraz z DJami Stupid Deep z Niemiec i Smoove z UK, Cpt Sparky stworzył projekt „Triple S Heroes„. Projekt łączył elementy świata komiksów i muzyki klubowej. We trójkę, jako trzej funkowi super bohaterowie zbawiali świat dobrą muzyką. Zagrali szereg imprez w różnych klubach w Niemczech, Szwajcarii i Polsce. Cpt. Sparky zrobił też oprawę wizualną tego projektu.

W 2004 roku z Bartkiem Pazurą (znanym jako DJ Papa Zura) stworzył projekt „Goście z Galaktyki Arkana„, grając imprezy w klimacie psychodeliczno-funkowym. Oraz „Kung-Funk” grając funk z elementami orientalnymi i orientalną wizualizacją.

KLUB ORGANZA

W 2001 roku Cpt. Sparky został kierownikiem artystycznym Warszawskiego klubu Organza, który znajdował się wtedy przy ul. Sienkiewicza. Organizował tam wiele ciekawych imprez, sprowadzając takie gwiazdy jak Florian Keller czy DJ Palotai i Joseph Mailk. Ważnym elementem imprez organizowanych wtedy w klubie Organza były dekoracje tworzone przez Michała wraz z Rafałem Kozińskim i Łukaszem Majcherowiczem.

W 2001 roku Michał Lipka stworzył utwór „Bazar Różyckiego” na składankę magazynu City – „Warszawa – Ścieżka Dźwiękowa”. Do współpracy zaprasza praskiego barda – Stanisława Śnieżkę. W tym samym roku utwór Sparkiego „Elvis na Hawajach” trafił na kompilację „Radio Leniwa Niedziela” Radiostacji. Wydawnictwom tym towarzyszyła szeroko zakrojona akcja promocyjna ukazało się szereg artykułów w Gazecie Wyborczej, Magazynie City i pismie Kaktus.

Powyżej strona z Newsweeka, 2002 rok, wycinek artykułu o DJach, Cpt. Sparky z wokalistką Azją w Warszawskim klubie Piekarnia.

Od początku lat 2000, Michał Lipka jako DJ Cpt. Sparky regularnie grywa w topowych Warszawskich klubach Piekarnia, Muza, CDQ, Organza, Piwnica Architektów.

Przygoda DJska zaczęła się...

… w 1999 roku. Zainspirował go do tego Maciek Wyrobek (DJ Maceo Wyro), który wrócił wtedy z pobytu w USA. Jako pseudonim artystyczny Michał pozostawia nazwę Cpt. Sparky.

Wraz z DJ Maceo Wyro, DJ Bridge i Mc Sean Palmer tworzą w tym roku team DJski Soul Power. Wspólnie grają imprezy między innymi w Warszawskich klubach Muza, Piekarnia i Piwnica Architektów, Łódzkich Bagdad Cafe i Forum Fabricum.

KOMERCYJNE EVENTY

Cpt. Sparky zagrał też kilkaset eventów w swojej karierze DJskiej. Przez 10 lat był DJem Balu Dziennikarzy, grał regularnie na Viva! Najpiękniejsi, Bal Debiutantów, Kreatury, Nagrody EFFIE, Telekamery, Miss-Polski,  Bal charytatywny TVN, Fryderyki, Nagrody EMPiK. Zagrał też dla wielu firm: Canal +, Porsche, Gazeta Wyborcza, AMS, Bank BGK, Polsat Media, Strabag, Bre Bank, Edi-Presse, Irena Eris, Wyborowa, Nokia, Play, Ecco Walkathon, Agora  i innych.

PRIMITIVO

W 1993 roku wraz z Pawłem Kucharczukiem (znanym dziś, jako DJ Ed Szynszyl) Michał Lipka założył zespół Primitivo. W formacji tej Michał grał na gitarze basowej, później na keyboardzie. Tworzył też oprawę multimedialną zespołu od slajdów, wyświetlanych na koncertach, przez ulotki i plakaty po funzine „Nieregularnik Primitivo”. Przez zespół przewinęli się następujący artyści: Paweł Kucharczuk, Rebbeca Goodman, Tomek Pawłowicz, Tomek Sikora, Robert Bączyk, Bartosz Weber, Norbert Kubacz, Maciej Moruś, Michał Lipka, Robert Drela, Mariusz Szuplewski oraz Jan Pieniążek. Primitivo znane jest z tworzenia spektakli wizualno – muzycznych opartychna rytmie bębnów. Zespół ten wydał jedną płytę w 1997 roku.

W 2017 roku Michał nakręcił film dokumentalny o zespole Primitivo:

SPARKOLACJE

W 1999 roku Michał Lipka wraz z Bartoszem Weberem stworzyli cykl 8 krótkich filmików komediowych „Sparkolacje”. Emitowane one były w programie „MdM Mann do Materny” w TVP1.